košík   0 Kč

Články o bazénech

BAZÉNY A ZDRAVÍ


Proč je bazén a plavání pro člověka tak prospěšné?

10. 4. 2018

Každý typ sportovních činností má své výhody i úskalí. Podle posledních studií je vyzdvihována jako zdravá aktivita nejčastěji obyčejná chůze, ale stále více je doporučováno také plavání. Jsou to jedny z nejpřirozenějších pohybů, které člověk od pradávna dělal. Plavání, na rozdíl od jiných aktivit, má v několika směrech navrch.Za prvé, skutečnost, že jste ponořeni do vody, znamená, že vaše tělo je nezávislé na působení gravitace. Plavání je tedy ideálním cvičením pro osoby s osteoartritidou, u kterých může být tělesné cvičení dosti bolestivé. Pravidelné plavání také snižuje arteriální tuhost, což je rizikový faktor pro potíže srdce. Hustota a vztlak vody jsou přínosné pro lidi s nadváhou nebo obezitou, pro jejichž klouby mohlou být cvičení nebo běh příliš namáhavé a destruktivní, proto raději volí pobyt v bazénu.

Ale nenechte se zmást, když plavete v bazénu, vaše tělo se nefláká, ale usilovně sportuje. Voda je hustší než vzduch, takže pohyb v H2O způsobuje více vnějšího tlaku na vašich končetinách než cvičení mimo vodu. Výhodou také je, že tlak je rozložen rovnoměrně. Nehromadí se v kolenou, kyčlích ani na jiných místech těla, která při cvičeních “na suchu”nesou většinu zátěže. Rozdíl je také v tom, že plavání v bazénu probíhá v horizontální ose, na rozdíl od vzpřímené polohy u jiných forem aerobního cvičení . Proto může být také ideální alternativou, jak vykompenzovat dobu strávenou v práci ve stoje, na židli v kanceláři nebo za volantem. Plavání může pomoci zlepšit i vaše držení těla a zabránit tak deformaci zad a bolestí, které pocházejí ze sedavé formy zaměstnání.

To jak dýcháte během plavání je dalším velkým plusem této činnosti. Během běhu nebo např. jízdy na kole, váš dech má tendenci být mělký a vaše vydechování silné. U plavání by to mělo být naopak. Dýchat rychle a hluboce a pomalu nechat vzduch unikat ven. Protože vaše hlava je částečně pod vodou, jsou tyto úpravy dýchání fyziognomicky přirozené a zlepšují sílu vašich respiračních svalů.Navíc, kdo by nechtěl tělo plavce? Plavání procvičuje více hlavních svalových skupin vašeho těla než jiné formy sportování. Pokud provozujete běh nebo cyklistiku, používáte většinou spodní část svého těla. Pohyb v bazénu zaměstná nejen vaše nohy, ale také aktivuje horní končetiny a trup, zejména svaly střední části zad a tricepsy vašich horních paží.  Když vidíme obrázky plavců se zády do “V”, je evidentní, jak je muskulatura horní části těla výrazná.

Cvičení je obecně spojováno se zdravým životním stylem a prodloužením aktivní části života. Ale měla by to být také zábava. Zatímco asi polovina lidí, kteří zkusí různé druhy cvičení, se vzdá během několika měsíců. Ti, kteří si pořídí vlastní bazén a začnou s pravidelným plaváním, se většinou už této záliby nevzdají. Lidé mají tendenci užívat si plavání více než běh, jízdu na kole nebo jiné sporty.Jako bonus, je tu také terapeutická vlastnost bazénu. Když si v například v létě, za teplého podvečera dáte dobrý drink, zaplavete si v bazénu, užijete dokonalé relaxace ve vířivce nebo v protiproudu, co více si přát. Někdy stačí pouze se natáhnout na hladinu a užívat si klidu večera.

 TRENDY BAZÉNŮ

Skleněné dlaždice

17. 4. 2017

Porcelánové dlaždice, betonové povrchy, nebo dokonce plastové skelety bazénů...není to už všechno trochu za zenitem? I když pořád nemusí vypadat špatně, při současném pohledu na moderní a víceúčelový bazén jsou jasným vítězem skleněné obklady povrchu bazénu. Na výběr je mnoho barevných variant, jsou velmi odolné a praktické a zaručují, že bazén vypadá úžasně z každého zorného úhlu a přímo září mnoha barvami. Skleněné obklady mohou být instalovány v pásu kolem vodní hladiny, nebo jako je tomu u některých luxusních bazénů - používá se obložení celé vnitřní plochy bazénu. Při použití skleněných dlaždic je pouze dobré zvážit, kde budou použity a podle toho vybrat také povrch obkladů. U nepochozích částí mohou být krásně hladké, tam kde přijdou do kontaktu s lidskou nohou, je dobré volit drsnější povrch se strukturou.

 

Ostré přechody hladiny a okraje bazénu

Výraz také známý jako "Knife-Edge", volně přeloženo jako nůž na okraji bazénu, je přesně vystihující. Tento typ bazénu má vodu, která sedí na stejné úrovni jako hrana bazénu a proudí do okrajové drážky na obvodu bazénu. Tím, že voda přetéká na všech hranách bazénu, vvtváří nádherný efekt zrcadlového povrchu hladiny vody. Podobně jako u bazénů s "nekonečnou" hladinou, tak i Knife-Edge bazény se realizují většinou jako součást luxusnějších nemovitostí. Protože jejich návrhy jsou složitější a vyžadují rozsáhlé znalosti hydraulických systémů a konstrukčních metod, je velmi důležité vybrat dobrého dodavatele tohoto bazénového systému, stejně tak zkušeného architekta, který komplexně navrhne umístění bazénu do konkrétního domu.

 

Vše v jednom - Illusion Spas

Pokud plánujete realizaci bazénu i vířivky, je na zvážení zda nemít oboje na jednom místě.
Tento stále více populární trend designu bazénů, kde je vířivka integrována přímo do bazénu a  je vlastně jeho součástí, navozuje pocit domácích lázní. Není nic příjemnéjšího než si užívat vše v jednom, než přecházet z bazénu do vířivky a naopak. Také vizuálně působí toto řešení velmi kompaktně a stylově. Důležité je mít koncept vířivky v bazénu navržený od počátku realizace a v průběhu výstavby, protože je velmi těžké, ne-li nemožné, přidat dodatečně vířivku do hotového bazénu :)

 

Osvětlení bazénu

Používaní osvětlení bazénu, ať už klasického nebo barevného, je dobré z bezpečnostních důvodů při večerním nebo nočním koupání a také dodává příjemnou atmosféru při užívání si odpočinku v pozdnějších hodinách. Instalace světel nemusí být pouze v rámci vodní plochy bazénu, ale také v jeho okolí pro navození nálady a dynamiky prostředí, kterou chcete aby vnímalo i okolí. Pro tento rok bude pokračovat stejně jako loni, trend prodeje LED osvětlení, které je k dispozici v mnoha barevných provedeních. LED technologie je rychlejší než úsporné žárovky neho halogeny, ale hlavně jsou LED diody energeticky velmi šetrné, takže mnoho majitelů bazénů ocení i snížení nákladů na provoz bazénu při vybavení LED světly.

 

Vodní atrakce

Vodopády a fontány se jako součást moderních bazénů objevují stále více v provedení s nastavitelným průtokem vody, tlaku a volitelnou výškou. Velmi oblíbené pro majitele bazénů začínají být bublinkové fontány, vodní pevnůstky, nebo u přírodnějších bazénů dokonce i jeskyně či skály s vodopádem. Pokud nepreferujete přímo vodopád a upřednostňujete jednodušší a přirozenější vzhled bazénu, můžete využít pouze efektu kaskády, kde se voda přelévá z jedné nebo více vyvýšených částí bazenů do dalších. Většinu těchto atrakcí ocení kromě dospělých hlavně děti, takže pro vícečlennou rodinu je bazén s fontánou, vodopádem nebo vodní kaskádou přirozenou volbou.

 


 

 

Proč se vyplatí kupovat kvalitní díly a starat se o bazén

10. 5. 2016

Vlastnit bazén je dnes snem většiny majitelů zahrad. V horkých letních dnech je jeho vlastnictví spíše povinností a ti, kdo ho nemají, musí využívat zahradních sprch, hadic nebo prostě koupelny. A co si budeme povídat, to naši ideální představu vychlazeného piva či drinku v bazénu příliš nesplňuje. Bazén na zahradě může být koníčkem, radostí i místem odpočinku. Je ale důležité dodržovat základní zásady jeho údržby. Pokud bychom péči o něj zanedbávali, je dost pravděpodobné, že bychom s ním měli více starostí než užitku.

údržba vody v bazénu

To, jak často se budete muset o bazén starat, ovlivní zejména výběr bazénových komponent


Výběrem kvalitních dílů výrazně snížíte riziko budoucích problémů a především si budete moci váš bazén plnými doušky vychutnávat.

Udržujte kvalitu vody pomocí bazénové chemie nebo přístrojů pro bezchlórovou úpravu vody


Průzračná, čistá voda je základním pilířem spokojeného majitele a zdravého bazénu. Dávno už naštěstí neplatí, že bychom museli bazén neustále vypouštět a napouštět. Dnes stačí používat kvalitní chemické přípravky nebo moderní přístroje a vodu v něm můžeme používat i několik sezón za sebou.
Vodu můžete upravovat buď chemicky (přípravky na bázi chlóru) nebo nechemicky UV zářením, které veškeré škodlivé bakterie ničí.
První varianta potěší vaši peněženku, druhá pak milovníky moderních řešení.

Zastřešíte-li bazén, odpadne vám polovina práce s čistěním


Voda je čistá, žádné řasy nemáte, krásně je vidět na dno. Co ale dělat, když všude létá pyl, listí či jiný nepořádek?
Bazén zakryjte. K tomuto účelu existuje množství zařízení (plachty, navijáky a další) lišící se kvalitou. Pokud chcete, aby vám plachta vydržela co nejdéle, nešetřete na ní a do plachty investujte.
Kvalitní bazénové plachty navíc neslouží pouze k zakrytí bazénu, ale můžete díky nim vodu v bazénu solárně ohřát. A kdo by se nechtěl koupat v hezky vyhřáté vodě, že?

příslušenství bazénu


Díky kvalitnímu příslušenství zvládnete rychle bazén vyčistit od napadaných nečistot či od usazené špíny


Kvalitní úpravou vody či úplným zakrytím ochráníte váš bazén před nečistotami ze 70 %. Zbylých 30 % ho však aktivně využíváte. Co tedy s nečistotami, které napadají do vody během této doby?

Vyluxujte je. Ke sbírání těchto nečistot existují výkonné vysavače a síťky. Díky nim snadno nečistoty posbíráte. Celá procedura zabere chvilku času a vy se poté můžete opět těšit z čistého bazénu. Pro absolutně pohodlné vysávání také existuje kategorie automatických vysavačů. Automatické vysavače jsou určeny pro větší bazény nebo pro ty vás, kteří preferují 100% kvalitu.
Jednou za čas je nutné stěny bazénu kompletně vyčistit. K tomu vám poslouží různé druhy kartáčů. Jak moc kvalitní kartáč použijete, záleží na vás. Ty levné, nekvalitní se lehce poškodí, a aby čistili, je nutné na ně hodně tlačit. Kvalitnější kusy čistí takřka samy.

Nákup bazénového příslušenství nejsou jen čistíci přípravky


Pokud se budete o svůj bazén starat dobře, přípravky a přístroje k jeho údržbě stačí zakoupit pouze jednou. Další možností jak si svůj bazén ještě více užít je nákup různých vodních atrakcí. Mezi ně patří oblíbené vodní sprchy, chrliče vody a přístroje, které vám vytvoří silný protiproud. Díky nim vytvoříte z vašeho bazénu nejen místo kvalitního odpočinku, ale i zábavy.

Prohlédněte si zboží v našem eshopu


Pokud si chcete svůj bazén dlouhodobě užívat, měli byte investovat do kvalitní čistící techniky a přípravků. Když už máte vše pro čištění zakoupeno, tak můžete své vodní království vylepšovat různými vodními atrakcemi. V našem eshopu nabízíme vysoce kvalitní zboží za rozumnou cenu. Při nákupu nad 5000 Kč nemusíte platit žádnou dopravu a věrným zákazníkům zasíláme výhodné slevové kupóny.

Prohlédněte si zboží z článku přímo v našem eshopu.